Działanie glukozaminy i kolagenu w zakresie funkcjonowania stawów jest podobne, jeśli jednak chcesz zadbać o maź stawową i ruchomość, warto wiedzieć, że produkty zawierające glukozaminę będą skuteczniejsze. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy kolagenem a glukozaminą, a także jak zachować sprawne stawy na dłużej.
Glukozamina a kolagen - jaka jest różnica?
Zarówno glukozamina, jak i kolagen należą do składników wspierających zdrowie stawów. Glukozamina to związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie, a dokładnie w chrząstce i mazi stawowej. Pozwala utrzymać prawidłową strukturę stawów, nawilżenie i amortyzację. Kolagen również naturalnie występuje w ludzkim organizmie, jednak nie tylko w chrząstce, ale także skórze, kościach czy oku. Jest białkiem strukturalnym odpowiadającym za elastyczność i sprężystość.
Jak działa kolagen na stawy?
Kolagen bierze udział w produkcji mazi stawowej, zmniejszając tym samym tarcie. Pozytywnie wpływa na mobilność stawów i poprawia ich elastyczność. Kolagen typu II jest głównym budulcem chrząstki stawowej. Warto pamiętać, że to nie jedyna jego rola w organizmie człowieka. Białka kolagenowe chronią narządy wewnętrzne, odpowiadają za kondycję skóry czy aktywizują komórki tkanki chrzęstnej. Niestety wraz z wiekiem ilość kolagenu w organizmie, w tym stawach maleje. Widać to nie tylko po wyglądzie skóry, ale również można zaobserwować pogorszenie funkcjonowania narządu ruchu. Pojawiają się bóle kręgosłupa, trudności z poruszaniem czy ograniczenie mobilności.
Zobacz również: Jakie suplementy brać przy osteoporozie?
Glukozamina - jej znaczenie dla stawów
Glukozamina wchodzi w skład chrząstki stawowej oraz płynu maziowego i podobnie jak kolagen obniża się wraz z wiekiem. Podczas starzenia się organizm produkuje mniej tego składnika. Glukozaminę trudno dostarczyć wraz z pożywieniem dlatego, jeśli chcesz zwiększyć jej ilość, konieczna jest suplementacja. Glukozamina odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu degeneracji chrząstki stawowej, a także pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne. Jest zalecana w reumatoidalnym zapaleniu stawów, utrzymaniu zdrowych kości czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Kiedy warto stosować glukozaminę, a kiedy kolagen?
W suplementach diety można znaleźć glukozaminę, kolagen rybi czy kolagen wołowy. Każdy z nich sprawdzi się wspomagająco w leczeniu lub profilaktyce różnych schorzeń. Glukozamina najczęściej występuje w postaci siarczanu lub jako chlorowodorek glukozaminy. Można po nią sięgać w chorobie zwyrodnieniowej stawów o przebiegu łagodnym lub umiarkowanym. Dodatkowo suplementy diety z glukozaminą można stosować w łagodzeniu stanów zapalnych, np. w dolegliwościach bólowych kolana.
Kolagen ma szerszy zakres działania, ponieważ obejmuje nie tylko chrząstkę stawową, ale również skórę. W suplementach diety możesz znaleźć zarówno czysty kolagen, jak i z produkt z dodatkami różnych witamin i minerałów wspomagających wchłanianie kolagenu. Tego typu produkty są zalecane do regeneracji chrząstki stawowej, mięśni, a także do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
Przeciwwskazania do stosowania glukozaminy lub kolagenu
Podczas przyjmowania suplementów diety z glukozaminą lub kolagenem mogą pojawić się działania niepożądane. W obu przypadkach najczęstsze są bóle brzucha, a także inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak nudności, wymioty, biegunka, zaparcia lub wzdęcia. U niektórych podczas przyjmowania glukozaminy mogą wystąpić problemy skórne, zazwyczaj zaczerwienienie, a także trudności związane z układem nerwowym, np. senność i bóle głowy. Pamiętaj jednak, że u nie wszystkich pojawią się skutki uboczne. Aby je zminimalizować, nie należy przekraczać zalecanej porcji w ciągu dnia.
Ponadto kolagen rybi dostępny w postaci suplementów diety może u niektórych dawać morski posmak w ustach. Nie jest on również zalecany osobom z alergią na ryby i owoce morza. W czasie ciąży warto każdorazowe przyjmowanie suplementów diety skonsultować z lekarzem.
Jakie są formy suplementów diety na stawy?
Suplementy diety zawierające kolagen najczęściej są dostępne w formie proszku, a także płynnych shotów i kapsułek. Różnią się one między sobą zawartością hydrolizatu kolagenu, a także obecnością dodatkowych witamin i minerałów. Można w nich znaleźć witaminę C, cynk czy wapń. Przyjmując suplementy diety z kolagenem, warto zwrócić uwagę na inne przyjmowane środki.
Suplementy diety z glukozaminą również mogą występować w różnych formach. Najpopularniejsze są te w postaci tabletek i kapsułek, a także w płynie. Mogą zawierać dodatkowo cynk, wapń i witaminę D. Obecność tych związków poprawia wchłanianie, a także sprawia, że przebieg choroby jest lżejszy.
To Ci się może przydać: Suplementy wapnia Osteocare
Co pomaga na zdrowe stawy?
Proces starzenia się organizmu, urazy, kontuzje, zła dieta czy brak aktywności fizycznej mogą niekorzystnie wpływać na mięśnie i stawy. Jeśli chcesz wesprzeć je w codziennej pracy, warto sięgnąć po odpowiednie składniki, które zmniejszają dolegliwości bólowe, redukują uczucie sztywności i wspomogą procesy regeneracyjne. Są to:
-
Kolagen - białko budulcowe, które maleje z wiekiem. Wspiera nie tylko chrząstki i stawy, ale również skórę. Występuje jako kolagen morski i wołowy, a także można znaleźć kolagen wegański, idealny dla osób, które nie spożywają produktów zwierzęcych i odzwierzęcych.
-
Glukozamina - zmniejsza sztywność stawów, regeneruje je i chroni przed naturalnymi zmianami. W przypadku problemów z mazią stawową jej działanie jest nieocenione.
-
Witamina C - (kwas l askorbinowy) - pozytywnie działa na naczynia krwionośne, skórę czy produkcję kolagenu. Jest niezbędna w syntezie tego pierwiastka.
-
Witamina K - pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Bierze udział w transportowaniu wapnia do kości czy zębów.
-
Kwas hialuronowy - jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry. Wraz z wiekiem spada on podobnie jak poziom kolagenu. Chociaż najczęściej jest on kojarzony ze skórą, to również znalazł zastosowanie w ortopedii. Iniekcje zawierające kwas hialuronowy zmniejszają tarcie, a także wspierają mobilność stawu.
Jeśli chcesz wzmocnić stawy i kości poszukuj zatem suplementów diety, które zawierają skuteczne połączenia, jak glukozamina i witamina C, D, cynk, magnez i wiele innych składników mineralnych czy kolagen rybi i witamina C. Takie połączenia zmniejszają dolegliwości związane z narządem ruchu, a także poprawią samopoczucie i mobilność.